#Röhrig Géza

Íme az idei év Kossuth- és Széchenyi-díjasai
 

Íme az idei év Kossuth- és Széchenyi-díjasai

A Saul fia rendezőjén, operatőrén és főszereplőjén kívül, Balázs Fecó, Benedek Miklós és Lukács Sándor is Kossuth-díjat kapott. Széchenyi-díjat kapott többek Erdő Péter. Járai Zsigmondot Magyar Érdemrend nagykeresztjével tűntették ki. A Magyar Érdemrend középkeresztet kaptak a Saul fia producerei és Kassai Lajos lovasíjász is.

MTI MTI


Oscar-díjat nyert a Saul fia
 

Oscar-díjat nyert a Saul fia

Harmincnégy évet kellett rá várni, és sokáig senki sem merte biztosra venni, de megtörtént: a magyar film kapta a legrangosabb filmes elismerést. A Saul fia a legjobb idegen nyelvű film díját kapta meg, a szobrot Nemes Jeles László vette át. Leonardo DiCaprio is megkapta az Oscart, Stallone viszont hoppon maradt. A legjobb film díját a Spotlight kapta.

Bicsérdi Ádám - Bodnár Zsolt - Zalavári Noémi Bicsérdi Ádám - Bodnár Zsolt - Zalavári Noémi

Már megint tarolt a Saul fia
 

Már megint tarolt a Saul fia

Röhrig Géza lett a legjobb férfi főszereplő, Zányi Tamás a legjobb hangmérnök, Erdély Mátyás a legjobb operatőr, Nemes Jeles László pedig a legjobb rendező a Magyar Filmkritikusok Díjának átadásán.

MTI MTI

Röhrig Géza: történelemhamisítók a cukormázas holokausztfilmek
 

Röhrig Géza: történelemhamisítók a cukormázas holokausztfilmek

Még csak tizenöt év telt el a 21. századból, de az már világos, hogy tévedtünk, ha azt hittük, hogy a huszadiknál véresebbet nehéz elképzelni – mondta Röhrig Géza, a Saul fia című, Oscar-díjra jelölt film főszereplője, aki arról beszélt az MTI-nek adott interjúban, hogy a filmszerepével azt akarja üzenni gyerekeinek, hogy milyen törékeny a nyugati civilizáció. A korábbi szentimentális holokausztfilmekről nem volt túl nagy véleménnyel.

MTI MTI


Röhrig: Rémálmaim voltak a lágertörténetektől
 

Röhrig: Rémálmaim voltak a lágertörténetektől

Kis híján mindenki őt akarta megszólaltani Cannes-ban, hiszen első komolyabb alakítása után sokan máris a legjobb főszereplő díjával jutalmazták volna. A Saul fiában amatőr színészként is emlékezeteset nyújtó Röhrig Géza holokausztról szóló mondatati bejárták a világsajtót. Reméli, hogy a Saul fia tisztáz néhány félreértést a koncentrációs táborok belső mindennapjairól, de azt is elárulta, néhány lágerbéli történet teljesen kiütötte őt. Még az óriási cannes-i slusszpoén, a Zsűri Nagydíjának elnyerése előtt beszélgettünk a New Yorkban élő költővel.

Bicsérdi Ádám-Bodnár Zsolt Bicsérdi Ádám-Bodnár Zsolt

A Zsűri Nagydíját nyerte Cannes-ban a Saul fia
 

A Zsűri Nagydíját nyerte Cannes-ban a Saul fia

Kiderült, a fesztivál második legrangosabb elismerését, a Zsűri Nagydíját nyerte el a Saul fia Cannes-ban. Nemes Jeles László drámája, a Saul fia a rendkívüli fogadtatása miatt már korábban nagyon komoly esélyessé lépett elő, ekkora sikert azonban utoljára 1984-ben ért el magyar alkotás. Az Arany Pálmát meglepetésre a francia Dheepan, Jacques Audiard filmje kapta.

hvg.hu hvg.hu

Ha Auschwitz az emberiség rémálma, akkor a Saul fia jelenti az ébredést
 

Ha Auschwitz az emberiség rémálma, akkor a Saul fia jelenti az ébredést

A Saul fia kétségkívül az egyik legegyedibb, legmélyebb alkotás holokauszt-témában. Egyetlen szereplő vezeti végig a film nézőjét a haláltábor fojtogató bűzén és mocskán, ő tolmácsolja szavak nélkül a halálraítéltek közönyét, és a tábor mindennapi abszurditását. Nemes Jeles László filmje kikerül minden konvenciót, és kompromisszum nélkül szembesít az emberiség történelmének legnagyobb szégyenfoltjával. Az alkotógárda bizakodva várhatja a cannes-i díjkiosztót, de ez a film akár még messzebbre is juthat.

Bicsérdi Ádám Bicsérdi Ádám